Három millió forint. Az elmúlt években hozzászokhattunk, hogy nagyjából ennyi a zöld rendszámos, konnektoros hibridek felára a hasonló teljesítményű benzinesekhez képest. Ezért kapunk egy kis csokornyi előnyt, ha szorgosan töltögetünk, de kompromisszumot is. A Kecskeméten készülő CLA esetében más a helyzet, amelyet tesztautónk vagány megjelenésű kombi verzióban igyekszik bizonyítani. A választás minden eddiginél csábítóbb, de még mindig önismereti kérdéseket vet fel. Utazzanak velünk lelkük saját bugyraiba!
Az aktuális Mercedes-Benz CLA, vele pedig a Mercedes-Benz második generációs kompaktjai jó ismerősök – jellemzően a Renault által is használt 1,33 literes, négyhengeres, benzines turbómotorral jártak már nálunk, amelyekhez kissé hektikusan rajtoló hétfokozatú duplakuplungos automata társult. Az MFA II-es platformra épülő modellek látványosak, és közvetlen elődjeikhez képest jobban érződik rajtuk a prémium státusz.
Jól áll a kompakt Mercedesek csillaga
Sikerüket pedig helyenként meglehetősen vonzó árazás is megtámogatta: tavaly volt pár hét, amikor kedvezményesen már 6 millió forintért el lehetett hozni A-osztályt használható felszereltséggel – kis híján ezt családunk is kihasználta, de végül egy ajánlást követően egyik ismerősünk élt a lehetőséggel. Persze jelenleg is elérhető az A 160 star edition, csak közben hétmillióért, ami a piac jelentős áremelkedését figyelembe véve koránt sem rossz ajánlat. Pláne, hogy ebben pedig benne van négy évnyi szervizköltség, sőt, egy vezetéstechnikai tréning is, amelyet a márka minden autó mellé ajándékba ad. Mi ezt meg is fordítanánk: nem adnánk autót olyan kezébe, aki legalább egy alaptréninget nem látott.
Most persze másik végletről beszélünk. Az egyikről, ugyanis több van. A moduláris elsőkerekes architektúra ugyanis nem csak az ívelt CLA Coupé és a puttonyos CLA Shooting Brake modellekig nyúlik, de otthont ad a GLA és GLB crossover/SUV modelleknek is – utóbbi nagycsaládos kedvezményre jogosult, hétszemélyes kivitele épp a minap bizonyított nálunk. Most azonban a CLA a főszereplő, pontosabban az ugyancsak Kecskeméten készülő konnektoros hibrid hajtáslánc, a praktikusabb látványkombi kivitelbe csomagolva. Lássuk, mit tud a 250e!
Vele sem volt fagyos a hangulat – legalábbis nem minden értelemben
Meglepően sokat; egészen pontosan mindenből dupláz, és még rá is tesz egy kanállal. Ha azért vesszük, amire van, akkor ebből minket elsősorban az elektromos hajtás érdekel. A duplakuplungos automata váltóba épülő megoldás 102 lóerőt és 330 Nm nyomatékot kínál, amellyel értelemszerűen az első kerekeket dolgoztatja meg – összkerékhajtás itt nincs, de őszintén szólva nem is hiányzik. Van viszont egy 15,6 kWh-s lítium-ion akkucsomag, amelyet hagyományos konnektorról bő 6 óra alatt tölthetünk fel, három fázisról pedig jó 4 óra alatt, de ha ebben gondolkodunk, akkor 121 ezer forintért vegyük meg hozzá a 7,4 kW-os AC töltőt, amivel jó két óra alatt révbe érünk. Sőt, 201 ezer forintért 24 kW-os egyenáramú (DC) töltő is van, ami egyelőre ritkaság a piacon, és fél óra alatt szinte teljes töltést biztosít. Igaz, a legtöbb helyen ezért már drágán megfizetünk, de ha a töltő éppen a Mercedes-Benz saját hálózatának tagja (amire van esély, ugyanis elég kiterjedt a me charge), akkor a márka garantálja, hogy a vételezett áramot zöld, azaz megújulú energiából pótolja. Ez pedig kiválóan táplálja a tisztább közlekedés illúzióját.
Jogos a zöld rendszám: vígan használható teljes értékű, kis hatótávú elektromos autóként
Mert hát mihez kezdhetünk ezzel az árammal? Közlekedhetünk vele, csendben, azonnali reakciók mellett, optimális erőtartalékkal, egészen hosszan. Városi és országúti viszonylatban (40 százalékban 90 km/h-val hajtva) nekünk sikerült 52 kilométeres elektromos hatótávot kipréselni az autóból, amivel azért már lehet mit kezdeni. Normál viszonyok közepette nincs szükség a benzinesre, fűteni is tudunk árammal, autópályán pedig 140 km/h-ig gyorsíthatunk elektromosan.
De ha kell, akkor ott van az orrban a Renault modellek által is használt négyhengeres: az 1,33 literes turbómotor itt 160 lóerőt és 320 Nm nyomatékot kínál, hagyományosan széles tartományban. A ráadás hozzá kapcsolódik, ugyanis a főleg elinduláskor hektikusan viselkedő hétfokozatú helyett a Mercedes-Benz által fejlesztett nyolcfokozatú duplakuplungos automata található a hajtásláncban, amelyet viszont nem érhet kritika. Ha kell, hatékonyan dolgozik, ha kell, akkor sportosan, és a két szélsőség között is egészen jól szolgálja ki az igényeinket. Az áttételi skálája pedig jóval szélesebb: 130-nál például a hagyományos 7-fokozatú hajtáslánc 2400-at, itt viszont csak 1900-at forog a főtengely. Igaz, ez méréseink szerint nincs hatással a zajszintre (mindkét esetben csendes a CLA), de vélhetően pozitívan befolyásolja a hatékonyságot.
A kormány mögé helyezett előválasztó fül most a 8-fokozatú automatát dirigálja
Ha már autópálya: az E-osztállyal ellentétben itt nem használhatjuk (pazarló, de néha hasznos) akkutöltésre a benzint, de megtarthatjuk az akkuk töltöttségét, amelyet rekuperációval növelhetünk is.
Az 1,33-as erőforrás korábbi jellemzője itt is megmaradt: még annál is jobb erőben van, mint amit a gyártó ígér. Elektromos segítség nélkül mindez 8,5 helyett 7,7 másodpercre mért 0-100-as gyorsulással válik nyilvánvalóvá, itt azonban már 218 lóerő és 450 Nm nyomaték a közös eredő, amelyen felbuzdulva 6,9 a gyári és mindössze 6,2 (!) másodperc a mért 0-100-as sprint. A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy a két mérés után még kettőt végezve már 6,5 másodpercre enyhült ez az érték, de mivel vélhetően kevesen használják folyamatosan és rendszeresen a padlógázt, ezért hagyatkozhatunk a jobb számokra. Tudja az autó, miközben végig visszafogott marad – sportmodelleket AMG felirattal kell keresni.
Szükség esetén gyorsan is búcsúzhat ez a far: a 0-100-at 6,2 másodpercre mértük
Ez eddig egy nagyon nagy kanállal a jóságból – ugye senki nem gondolta azt, hogy mindez nem jár kompromisszumok nélkül? Tulajdonképpen az a tény, hogy a két különböző hajtáslánc egyáltalán komoly észlelt megvonások nélkül befér a 4,69 méter hosszú CLA Shooting Brake-be, maga egy mérnöki csoda. Hiszen csak az akkupakk úgy 150 kilogramm, aztán szinte bottal üthetjük a nyomát. Na jó, a csomagtartó 505-ről 440 literesre csökkent, ami leginkább a padló alatt üregek kis méretén érhető tetten – a 220 V-os töltő már csak fent fér el, de ez máshol sincsen másképp. Az akkumulátorok így a hátsó ülések alá bújnak, méghozzá annyira, hogy a kipufogó nem is fut végig az autón, hanem középtájon végződik.
Kellett a hely, így az igényesebb, többlengőkaros helyett az egyszerűbb, csatolt lengőkaros futómű van a fedélzeten. Bár tisztességesen teszi a dolgát, és rossz úton kanyarodva is csak picit ugrál el, legelső A-osztályos összehasonlító tesztünk óta tudjuk, hogy az igényesebb megoldás összességében érettebb, még finomabban kezeli le az úthibákat, és menetdinamikai tekintetben is jobban odateszi magát. Emellett pedig a benzintank is 8 literrel kisebb, azaz 35 literes.
Ugye, hogy nem tűnik kompromisszumosnak?
Eljött a pillanat: nézzen mindenki magába. Magánszemélyek, céges vásárlók és flottakezelők egyaránt. Gondoljuk át, hogy miképpen használnánk az autót. Sokat autópályázva? Arra nem a legjobb választás, 130-nál például 6,2 helyett 7 litert kortyol a plusz tömeg miatt. A plusz lóerőket mérsékelt adóval társítva, a konnektoroknak fityiszt mutatva, száguldozva? Ezt jobb helyeken adócsalásnak hívják. Ráadásul nem csak pazarló, az 1770 kilogrammos mért tömeg főleg szűk fordulókban érződik – mérve körülbelül 270 kilogrammos többlettel számolhatunk a 200-as névvel illetett 163 lóerős hajtáslánchoz képest.
Akkor kinek jó? Mindenki másnak, aki hajlandó töltögetni. Ezt bizonyítja például tesztfogyasztásunk, amely annak ellenére jött ki az áram árát is belesúlyozva 5,3 literre, hogy autópályán is sokat közlekedtünk. És van lejjebb. Hétköznaponként otthoni áramból munkahelyre ingázva 2 literes fogyasztásnak megfelelő költséggel számolhatunk (vagy annyival se, ha pl. munkahelyen töltünk), amit mondjuk a hétvégi kirándulás feljebb lök ugyan, de csak annyira, hogy az így kapott számokkal a dízelt is megizzaszthatnánk.
EQ Power – nem mindenkinek, de néhányaknak telitalálat
Ha már előkerült: a Mercedes-Benz kétliteres motorját és 8-fokozatú duplakuplungos automatáját hasznosító 220 d összesen 190 lóerőt kínál, és 1,3 millió forinttal kedvezőbb vétel, mint a konnektoros hibrid. A sokat autózók (és főleg a magánszemélyek) válasszák nyugodtan, egy kiváló hajtáslánc, ugyanakkor a zöld rendszám komoly előnybe hozza a 250 e-t. Végtére is évente csak cégautóadóból 264 ezret spórolhatunk vele, de a magánszemélyek számára elérhető illeték- és adómentesség, valamint az ingyenes parkolás is ledolgozhatja az 1,3 milliós differenciát.
A benzineseknél azért már más a helyzet: a 163 lóerős 200-as esetében például 13,35 millió forint áll szemben a 250 e Shooting Brake köntösben 16,35 milliós árával. Három millió forint különbség; alkuval legyen 2,6. Ebből bizony lejöhet egymillió mindenkinek, egymillió pedig négy év alatt cégautóadóból, plusz, ha tudunk élni a hatékonyabb üzemeltetés lehetőségével – többet kaptunk kompromisszumokkal ugyanannyiért (céges vásárlás esetén). A támogatással egybekötve egészen erős a 250 e pozíciója.
A zöld rendszám kedvezményei igencsak versenyképessé teszik a 250 e hajtást
Ide jön még a 224 lóerős 250 is kétliteres benzines turbómotorral 15 millióért. Esetében is a kissé kapkodóan rajtoló 7-es automatát kell lenyelni kompromisszumként, de tény, hogy a CLA 250 a jóval dinamikusabb, sportosabban vezethető alternatíva. Könnyedebb, kegyesebb a gumikkal, a futóműalkatrészekkel, nagyobb a csomagtere és dinamikusabban vezethető – teljes fenntartásban okkal fizetünk többet érte.
Egy dolog még kimaradt: a CLA Shooting Brake maga. Az alapkoncepció ismeretében most csak egy gyors összefoglalót nyújtunk. Végtére is szinte csak előnyökről kell beszélünk. A belső tér minőségi, a felszereltségek és az opciók ügyesen működnek és abszolút aktuálisak, a keret nélküli ablakok látványosak, a közel 4,7 méteres kompakt karosszéria pedig elegendő helyet biztosít.
Belül a jól ismert és jól bevált kompakt Mercedes enteriőr fogad
A tervezésnél a látvány fontosabb szempont volt, mint az ideális helykihasználás, így például a beszállás továbbra sem a legkönnyebb, igaz, a Shooting Brake magasabban ívelő teteje ezt hátra határozottan könnyebb műveletté teszi. Cserébe jó egymillió pluszt jelent a kombi kivitel, amelyet már kalaptartóig pakolva is 45 literrel nagyobb csomagtartóval hálál meg. Továbbá a hátsó fejtér is nagyobb, még 1,85 méteres felnőttek számára is elegendő, igaz, ezért cserébe alacsony és rövid a hátsó üléspad, sőt, a kemény tömése is inkább határozottságot, mint sem klasszikus luxust sugall.
A-osztályként a konkurensek tükrében is kedvező – a CLA Shooting Brake felára viszont jelentős
Ahogy az autópiac nagy része, a CLA 250 e Shooting Brake is drágult; az utóbbi hónapok árváltozása jó 600 ezres pluszt jelent. Ezzel persze máshol is így vagyunk, de attól függően, hogy éppen ki-hogyan alakítja árstratégiáját, lehetnek nagyobb különbségek – vagyis állandóságról legkevésbé sem tudunk beszélni. Ezt érdemes figyelembe venni, amikor most felsorolunk néhány konkurenst.
Normafelszereltségünk alapján a CLA 18,24 millió forintba kerül listaáron. Ellenfelet pedig nem is olyan könnyű találni neki. Az 1-es BMW vagy az Audi A3 Sportback például csak ötajtósként elérhető; a bajoroknál ott van a 2-es Gran Coupé, de konnektoros hibrid nincs hozzá. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy az ötajtós A-osztály jó hárommillióval kedvezőbb vétel, így, ha ezzel a hajtáslánccal nézzük, hasonlóan felszerelve nagyjából 1,4 millió forinttal kedvezőbb vétel a hasonló teljesítményű konnektoros Audi A3-nál – a négy év ingyenes szervizt és a vezetéstechnikai képzést beleszámítva még tovább nyílik az olló. Sőt, a Golf GTE is drágábbra jön ki néhány százezerrel – hozzátesszük, azért egy Skoda Octavia jó egymillióval olcsóbb így. A CLA szép íveivel és a Shooting Brake fokozott praktikumával azért szállnak el a milliók, így előfordulhat, hogy a klasszikus középkategóriával (például az új C-osztállyal) jobban járunk. Ha nem is árban, de ár-érték arányban biztosan.
Néhány szóban
Ahogy az elektromos autók, úgy a konnektoros hibridek is évről évre jobbak és elérhetőbbek. Ezt jól bizonyítja a Kecskeméten készülő CLA esete, amely elektromosan is kiválóan és sokoldalúan használható, a két motor előnyeit egyesítve pedig gyorsulásban is meglepő dolgokra képes. Ahogy a műfaj legtöbb képviselőjénél, a két hajtómű hibridként nem tud igazi szinergiát teremteni egymást között, így az állami támogatással különösen látványossá tett teljes birtoklási költségek mellett is igazán azoknak ajánljuk ezt a verziót, akik valóban hajlandóak tölteni a típust és ki tudják használni az elektromos hatótávot. A többieknek ott vannak az ügyes dízel és benzines hajtásláncok. A többi már csak önismereti kérdés. A CLA Shooting Brake a látvány és a praktikum igazán egyedi elegye, amelynek felárát az A-osztályhoz mérten borsosan méri a Mercedes-Benz. De hát a szerelmet nehéz is számszerűsíteni, a típus pedig a szívhez is szól.
Előnyök: Az elődnél tágasabb belső tér minőségi kialakítással, fejlett extrákkal; Hatékony, kulturált, erős hajtáslánc jól használható elektromos teljesítménnyel, hatótávval és töltési lehetőségekkel; Hazai gyártás; (Állami támogatással) szimpatikus ár
Hátrányok: Nehézkes beszállás hátra; A konnektoros hibrid csak egyszerűbb hátsó futóművel párosítható; A Shooting Brake drága és kevésbé praktikus a kompakt kombikhoz képest
Alapadatok | |
Márka: | Mercedes-Benz |
Modell: | CLA 250e Shooting Brake (2021) |
Motor felépítési módja: | Soros benzines turbómotor + elektromotor |
Hengerszám: | 4 |
Szelepszám: | 16 |
Lökettérfogat: | 1332 cm3 |
Sűrítési arány: | 10.6:1 |
Teljesítmény (max.): | 160 LE, 102 LE = 218 LE |
Forgatónyomaték: | 320 Nm, 330 Nm = 450 Nm |
Legmagasabb fordulatszám: | 6500 |
Erőátvitel | |
Tipus: | Elsőkerékhajtás |
Váltómű | Nyolcfokozatú duplakuplungos automata |
Futómű | |
Elöl: | MacPherson |
Hátul: | Csatolt lengőkaros |
Kormányfordulat végállástól végállásig | 2.7 |
Fordulókör | 11.1 m |
Fékek | |
Elöl: | B.h. tárcsa |
Hátul: | Tárcsa |
Kerekek | |
Abroncs típusa: | Pirelli SottoZero 3 |
Méret elöl: | 225/45 R18 |
Méret hátul: | 225/45 R18 |
Karosszéria | |
Hosszúság: | 4688 mm |
Szélesség: | 1830 mm |
Magasság: | 1442 mm |
Tengelytáv: | 2729 mm |
Csomagtartó mérete (min – max): | 440 – 1305 liter |
Üzemanyagtartály mérete: | 35 liter |
Tömeg | |
Gyári üres tömeg: | 1700 kg |
Tömeg/teljesítmény arány: | 7.8 kg/lóerő |
Maximális megadott terhelhetőség: | 570 kg |
Mért tömeg, vezető nélkül, teli tankkal: | 1770 kg |
Menetteljesítmények | |
Gyorsulás 0-100 km/h (gyári): | 6.9 másodperc |
Gyorsulás 0-100 km/h (mért): | 6.2 másodperc |
Végsebesség: | 235 km/h |
Sebesség legmagasabb fokozatban, 1000/perc-es főtengelyfordulatnál: | 68 km/h |
Fordulatszám legmagasabb fokozatban 100 km/h-nál: | 1460 főtengelyfordulat/perc |
Fordulatszám legmagasabb fokozatban 130 km/h-nál: | 1900 főtengelyfordulat/perc |
Gyorsulás | |
0-40 km/h: | 1.94 mp |
0-60 km/h: | 3.35 mp |
0-80 km/h: | 4.72 mp |
0-100 km/h: | 6.21 mp |
0-120 km/h: | 8.71 mp |
Zajszint | |
Alapjárat: | 38 dB |
100 km/h-nál: | 63 dB |
130 km/h-nál: | 66 dB |
Fogyasztás | |
Tesztfogyasztás: | 5.3 liter/100 km |
AutoPult normakör (min.): | 4.2 liter/100 km |
Fogyasztás (gyári): | |
Vegyes: | 1.6 liter/100 km |
CO2-kibocsátás: | 36 g/km |
Árak | |
Alapár: | 16 348 000 Ft |
Tesztautó ára: | 20 808 240 Ft |
Autó Pult normafelszereltség 3.0 | 18 236 490 Ft |