Első ízben másfél éve, még egy boldog világban, a Koronavírusról és annak következményeiről mit sem sejtve, a francia Riviérán tehettük próbára a Kia Ceed família legdivatosabb tagját, a nem csak kissé megemelt és pár műanyagidommal körberagasztott, de a karosszéria-dizájn terén is teljesen újratervezett XCeed-et. A jól kitalált kompakt már az első méterek után meggyőzött minket, köszönhetően tetszetős formatervének, áttervezett, remek futóművének, jól kihasználható utasterének és használható csomagtartójának köszönhetően.
Az elmúlt 1,5 évben sokat változott a világ: a szabadság fogalmát újraértékeltük, sokszor féltünk, annál is több rossz hírt hallottunk/olvastunk, egy éve napi szinten maszkot kell hordanunk és sokaknak sajnos ennél is sokkal rosszabbul alakult az életük. Mindeközben az euró-forint árfolyam még inkább elszállt, most épp a 360-at súrolja, de volt már 370 is, az autópiacon pedig elszaladt a ló az árakkal. Ez alól a Kia sem kivétel, de megnyugtató, hogy 7 millió forint körül elhozhatunk egy jó kis XCeed-et a vadonatúj 1,5 literes, 4-hengeres turbós benzinmotorral, amely nem kevesebb, mint 160 lóerőt és 253 Nm-t teljesít, kecsegtető fogyasztás mellett. A mai piaci helyzetben ennyi pénzért nem könnyű jobb ár/érték arányú autót megnevezni, főleg, ha a 7 éves garanciát is latba vesszük.
Arany(sárga) is, fénylik is – hogy milyen autó a konnektoros hibrid Kia XCeed PHEV? Tesztünkből kiderül!
Jelen tesztünk főszereplője viszont nem a 160 T-GDI jelű verzió, hanem a paletta legmenőbb tagja, vagyis a manapság oly divatos és (még) zöld rendszám viselésére jogosult 1.6 DGi Plug-in Hybrid kivitel. A konnektorról tölthető, egy 1,6 literes szívó benzinmotorral és egy, a duplakuplungos automata váltóba integrált villanymotorral ellátott XCeed papíron nem kevesebb, mint 59 tisztán elektromos kilométer megtételére képes, ami igencsak hívogató, ám jól tudjuk, hogy nem minden arany, ami fénylik és a dolognak árnyoldala is van bőven. Összefoglalva elöljáróban a lényeget, lemerült akkumulátorral igencsak meggyűlik a nehéz autóval a baja az 1,6 literes szívó benzinesnek, az akkumulátor a csomagtérből jelentős helyet elrabol, a Plug-in Hybrid XCeed ára pedig eléggé fájó, a felszereltség függvényében 10,4 és 13 millió forint között mozog.
A hab a tortán a mindössze 37 literes benzintank, miközben a hagyományos motorizáltságú Ceed modellek 50 literes üzemanyagtartállyal rendelkeznek. Ha már a literek szóba jöttek: miközben például a fent említett, ‘hétmilliós’ 160 lóerős turbós benzines XCeed csomagtartója alapból 426 liter, a hátsó ülések ledöntésével pedig akár 1378 literes, addig a konnektoros hibrid esetében a két megfelelő érték 291, illetve 1243 liter. Ráadásul nem elég, hogy 135 literrel kisebb a puttony, ami rendkívül sok és a csomagtartót kinyitva azonnal ordít, de még a töltőkábelt is magunkkal kell cipelnünk, ha lelkiismeretesen akarjuk használni drága konnektoros hibridünket, a kábel pedig újabb értékes litereket rabol el.
A csomagtér tekintetében (szokásos módon) jelentős kompromisszumot követel a drága plug-in hibrid változat – galéria
Ebből a felállásból bizony nem lesz egyszerű szépíteni és már előre megmondom, hogy a modell nem is fog tudni szépíteni: aki mindenképp a konnektoros hibridverzióra szavaz, véleményünk szerint engedje el a divatos XCeed karosszériát és válassza inkább SW karosszériával a PHEV kivitelt, a kombiban ugyanis egyszerűen hatékonyabb ez a hajtáslánc (vélhetően a kisebb kerekek és az alacsonyabb karosszéria révén), továbbá a puttonyos nagy csomagtartója okán a hiányzó literek is sokkal kevésbé fájnak, ott a legnagyobb kompromisszumot a benzintank jelenti.
Az XCeed továbbra is remek koncepció és abszolút meleg szívvel ajánljuk, de ha ránk hallgatnak, áldozzanak többet üzemanyagra és érjék be a jó kis 160 lóerős turbós benzinessel, amellyel egy nagyon erős csomagot kapnak – főleg kézi váltóval, az 500 ezer forinttal drágább automata kivitelhez ugyanis már szériában jár a 48V-os ‘mild hybrid’ rendszer, ami szintén elrabol 46 litert a csomagtérből, szerintünk nagyjából feleslegesen…
A belső tér a műszercsoportot leszámítva megegyezik a ‘hagyományosabb’ XCeed-ekével – galéria
Most viszont térjünk vissza a tesztelt plug-in hybrid kivitel szívéhez, amely gyakorlatilag a Niro PHEV hajtáslánca, a következő kulcsfontosságú részegységekkel: 1,6 literes szívó benzinmotor, hatfokozatú duplakuplungos váltó, plusz egy váltóba épülő elektromotor, amely szintén elöl hajt, és végül a 8,9 kWh-s akkucsomag. Utóbbi hátul kapott helyet, részben az üzemanyagtartály, részben pedig a csomagtartó helyén.
Az autó tömege különben a konnektoros hibridek között kifejezetten baráti: a teli tankkal mérve szűk 1,6 tonna a kompakt méretkategóriában még abszolút elfogadható érték. Ha már előkerültek az akkumulátorok, folytassuk a legérdekesebb ponttal: a zöld rendszám viselésére feljogosító konnektoros hajtással. Adott egy magas kompressziójú, 1,6 literes szívómotor, amely önmagában 105 lóerőt és 147 Nm-t tehet a hajtásba. Nincs tehát turbó és egy alapvetően hibridnek készült motorral van dolgunk. Ez jó hír.
A hajtáslánc lelke: az 1,6 literes szívó benzinmotorhoz csatlakozik egy 6-fokozatú duplakuplungos automata, utóbbiba van integrálva a 61 lóerős villanymotor; az akku nettó kapacitása 8,9 kWh
A váltóhoz csatlakozik egy 61 lóerős elektromotor, 170 Nm-es csúcsnyomatékkal. A közös eredő: 141 lóerő és 265 Nm. Feltöltött akkukkal ez kellemes, 10 másodperces körüli 0-100 km/h-s sprintet biztosít, ráadásul egészen jó reakcióidők mellett. Tapasztalatunk szerint lemerült akkukkal is hasonló a helyzet, annyi tartalék ugyanis mindig marad az akkukban, hogy egy 0-100-ra fussa, de nagy tempónál már csak az 1,6-ra számíthatunk, így a 188 km/h-s végsebesség 160 km/h-ra (!) csökken a gyári adatok szerint. Az XCeed esetében lemerült akkuk esetén, szimpla hibrid módban tehát autópályán van a baj: miközben az alacsonyabb építésű és csupán 205 mm széles 16 colos abroncsokkal szerelt Ceed SW tesztautóban nem küszködött a hajtás, a magasabb XCeed-ben a 235 mm széles, megnövelt kerületű abroncsokkal már igen.
Az eredmény: szűk 6 bő 7 literes fogyasztás konstans 130 km/h-s tempónál. A teszthét során volt egy tempósabb (de azért nem száguldozós) 130 km hosszú autópályás etap, amelyet a tesztautó átvételének napján, üres akkukkal kellett abszolválnom és ezt nem kevesebb, mint 9 (!) literes fogyasztással zártam, ami kiütötte nálam a biztosítékot. Arról nem beszélve, hogy ez esetben legfeljebb 400 km-es hatótávolsággal számolhatunk, ami vicc. Egy sima dízellel tehát sokkal jobban járnak a sokat autópályázós és/vagy dinamikusan közlekedő vásárlók.
A tesztfogyasztás 6 l/100 km körül alakult (plusz a töltések), de autópályán nem az igazi az XCeed PHEV hatékonysága, volt például egy 9 l/100 km-es autópályás etapunk is…
Visszafogott pedálkezeléssel azért városban 5-5,5, országúton pedig 5 l/100 km alatti adatokkal számolhatunk, vagyis (főleg városban) már-már ‘hibrides’ értékeket hoz a plusz tömeg dacára is az XCeed – kíváncsiak lennénk, hogy szimplán hibridként, konnektoros tölthetőség és nagy/nehéz akkuk nélkül mire lenne képes a hajtáslánc, de ilyen opció sajnos nincs a Ceed kínálatában.
Pedig a Niro árlistája alapján az 2,4 millióval olcsóbb lenne, márpedig így nézve fokozottan hiányzik az egyszerűbb ‘öntöltős’ hibrid a Ceed családból. Hozzátenném, hogy a kiváló helykihasználású Niro Hybrid korrekt méretű utasterével és tágas, 427-1425 literes csomagtartójával továbbra is érdekes és egyben értékes alternatíva, korrekt felszereltséggel 8 millió forint körüli árával és rendkívül hatékony hajtásláncával.
A hátsó sor is kényelmes, ideális családi autó lenne tehát a Kia XCeed, ha rendes csomagtartója lenne…
Cserébe a plug-in XCeed-ben van egy viszonylag kövér akku, amivel 50-90 km/h-s viszonylatban 45-50 kilométert el tudunk menni egyetlen feltöltéssel. Ezt követően hagyományos konnektorról kb. 4 óra alatt tölthetjük újra az akkukat; és ahogy a legtöbb más konnektoros hibridnél, úgy itt sincs igazi gyorstöltés, vagyis oszlopról ennél csak kb. másfél órával sebesebb töltődéssel számolhatunk – már ha megvesszük a százezres töltőkábelt.
Mivel időközben a legtöbb oszlop fizetős lett, így ezt egyébként is valószínűleg el fogjuk kerülni, ami így is van rendjén, hiszen adjuk csak át a helyet a teljesen elektromos modelleknek: a konnektoros hibridek egyébként is akkor jók, ha például otthon és/vagy a munkahelyen tudjuk tölteni őket, hagyományos konnektorról.
A beltérrel minden rendben: tágas, kényelmes, ergonómikus, minőségi
Autópályázásra továbbra sem való a hajtáslánc elektromos része: már 120 km/h-s tempónál is 25 km környékére rövidül az elektromosan megtehető hatótáv. Ráadásul igazán a töltöttséget sem tudjuk megtartani: hiába kapcsolunk át hibrid módba vagy nyomjuk meg a sport gombot, ezzel csak lassítani tudjuk az akkuk merülését. Egy, az M7-es autópályán 130 km/h-val abszolvált 130 kilométeres etapot követően így is körülbelül a harmadára csökkent az energiatartalék, mire Balatonról felértem Budapestre, ahol a legjobban jött volna az elektromos töltöttség.
Akad egy másik hiányosság is, ami a rövid távú használatot illeti. Mivel nincs elektromos fűtés, ezért ha meleg utasteret akarunk, akkor hidegen, illetve hidegben a rendszer azonnal beindítja a benzinmotort és mindaddig emelt fordulaton járatja azt, amíg be nem melegedik – közben tölti az akkukat. Ezzel alapvetően nem lenne gond, de télvíz idején ez egyben azt is jelenti, hogy az első jó néhány kilométeren 6-7 literes üzemanyag-fogyasztással számolhatunk – ha pedig ingázásunk során érdemben nem közlekedünk ennél többet, teljesen felesleges a konnektoros hibrid hajtás.
Gyorstöltés sajnos itt sincs (sajnos elektromos fűtés sincs), teletöltve, óvatos gázpedál-kezeléssel városban 45-55 km a tisztán elektromos hatótáv
Mindezek ellenére, amennyiben a napi ingázásunk kedvez a plug-in hibrid (X)Ceed karakteréhez, akkor kiváló fogyasztási értékeket lehet elérni az autóval. Különösképp akkor, ha 30-50 kilométer között van a napi rendszeres futásunk és minden nap tudunk otthon vagy a munkahelyen tölteni – hiszen így maximálisan képesek vagyunk kihasználni a plug-in hibrid rendszer előnyeit és a 37 literes benzintank sem fog zavarni, legfeljebb csak a hétvégi kirándulások és a nyaralások során. Városban, különösen a hosszabb városi etapokon tehát szuperül muzsikál a plug-in hibrid XCeed, továbbá alacsonyabb tempónál elővárosi/országúti közlekedéshez is ideális, de különösen rövid, 3-5 kilométeres etapokra („bicikli helyett“) és rendszeres autópályás szakaszokra nem javasoljuk.
Örömteli, hogy a futóműnek nincs nagy terhére a plusz tömeg, igaz, a mélyre tett alkatrészek okán alacsony súlypont is javít ezen – az igényes többlengőkaros hátsó konstrukcióról nem is beszélve. Így aztán a 18 colos kerekeken is kényelmesnek mondhatjuk az XCeed rugózását és kanyarokban sem kell megijedni, biztonságosan semlegesen és egészen gyorsan fordul az emelt divatkompakt.
Alapvetően remek koncepció és jó autó a Kia XCeed, de mi másik hajtáslánccal vinnénk haza – galéria
Ha lenne hibrid (X)Ceed, szinte csak méltatnánk. Így, hogy kizárólag konnektoros hibrid hajtáslánc van hozzá, az árak terén megint muszáj magyarázkodni. Előhozakodhatunk megint a szokásos zöld rendszámos kedvezményekkel, amelyek bizonyos esetekben akár milliókat spórolhatnak.
Ezt tudva már elő merjük hozni az alapárat: 10,4 millió forint. Gyári kedvezmény a PHEV-hez nincs meghirdetve, a csúcs bő 13 millió is lehet. Egy fronthajtású, 1,6 literes szívómotoros konnektoros hibrid kompaktért. És nem, nem csak a Kia irreálisan drága, hanem ennyire elszálltak az autóárak.
Minden irányból jól néz ki a Kia XCeed, az aranysárga fényezés kimondottan illik hozzá – galéria
A plug-in hibrid XCeed-nél összességében a márkán belül is tudunk 3 jobb alternatívát: ha kell a hibrid és a kedvező fogyasztás, de nem ragaszkodunk a zöld rendszámhoz, egy Niro Hybrid okos vétel, ha beleszerettünk az XCeed karosszériájába, akkor vigyék a 160 lóerős 1.5 Turbót (lehetőleg kézi váltóval) kiváló ár/érték aránnyal, ha pedig mindenképp zöld rendszám, akkor a puttonyos Ceed SW PHEV jobb választás az XCeed PHEV-nél.
Nem minden arany tehát, ami fénylik, még akkor sem, ha jelen esetben még a tesztautó menő színe alapján is az aranyra asszociálhatunk…
Véleményünk szerint a többi XCeed motorizáltsághoz képest nem éri meg tetemes felárát a ‘zöldrendszámozható’ plug-in hibrid hajtás – galéria
Néhány szóban
Meglepő, hogy ami a Kia Ceed SW PHEV modellben nagyjából hasonló körítéssel, igaz, kicsit alacsonyabbra ültetve és kisebb, keskenyebb kerekeken egészen jól működött, az a kissé emelt és nagyobb kerekekkel szerelt XCeed PHEV-ben nem annyira harmonikus, legalábbis magasabb tempónál. Városban, illetve országúton a konnektoros hibrid XCeed PHEV is ügyes és kiváló hatékonyságról tesz tanúbizonyságot, azonban (legalábbis télen) sem a rövid városi etapok, sem pedig az autópálya nem a barátja. Kétségtelenül vannak előnyei a konnektoros hibridségnek, de ennyi pénzért egyszerűen nem éri meg ennyi kompromisszumot (csomagtér, nagyobb tempónál dinamika és kis tank) felvállalni. Az XCeed kínálatban egy ‘sima’ 1.5T sokkal jobb vétel.
Előnyök: Divatos megjelenés egyedi formatervvel; Igényes, minőségi beltér korrekt helykínálattal; Könnyű kezelhetőség; Ügyes futómű; Megfelelő (főleg városi) használat esetén remek fogyasztás; Ideális körülmények között, városban akár 50 km feletti valós hatótáv
Hátrányok: Jelentős kompromisszum a csomagtartó tekintetében a hagyományos hajtáslánccal felszerelt modellekkel összehasonlítva; Idegesítően kicsi a 37 literes benzintank; Elektromosan nem képes fűteni; Csak egy szűk rétegnek érheti meg (ez esetben is kompromisszumok árán); A hajtáslánc lehetne erősebb és autópályán csendesebb (nagyobb terhelésnél bőg a benzines)b
Alapadatok | |
Márka: | Kia |
Modell: | XCeed PHEV (2020) |
Motor felépítési módja: | Soros szívómotor és elektromotor |
Hengerszám: | 4 |
Szelepszám: | 16 |
Lökettérfogat: | 1580 cm3 |
Sűrítési arány: | 13.0:1 |
Teljesítmény (max.): | 141 LE (104 kW) / 5700 |
Forgatónyomaték: | 265 Nm / 2400 |
Legmagasabb fordulatszám: | 6000 |
Erőátvitel | |
Tipus: | Elsőkerékhajtás |
Differenciálmű | Nyitott |
Váltómű | Hatfokozatú duplakuplungos automata |
Futómű | |
Elöl: | MacPherson |
Hátul: | Multilink |
Kormányfordulat végállástól végállásig | 2.5 |
Fordulókör | 10.8 m |
Fékek | |
Elöl: | B.h. tárcsa |
Hátul: | Tárcsa |
Kerekek | |
Abroncs típusa: | Continental ContiSportContact5 |
Méret elöl: | 235/45 R18 |
Méret hátul: | 235/45 R18 |
Karosszéria | |
Hosszúság: | 4395 mm |
Szélesség: | 1826 mm |
Magasság: | 1495 mm |
Tengelytáv: | 2650 mm |
Csomagtartó mérete (min – max): | 291-1243 liter |
Üzemanyagtartály mérete: | 37 liter |
Tömeg | |
Gyári üres tömeg: | 1494 kg |
Tömeg/teljesítmény arány: | 10.6 kg/lóerő |
Maximális megadott terhelhetőség: | 522 kg |
Mért tömeg, vezető nélkül, teli tankkal: | 1580 kg |
Menetteljesítmények | |
Gyorsulás 0-100 km/h (gyári): | 11 másodperc |
Gyorsulás 0-100 km/h (mért): | 10.2 másodperc |
Végsebesség (feltöltött akkukkal): | 188 km/h |
Végsebesség (lemerült akkukkal): | 160 km/h |
Sebesség legmagasabb fokozatban, 1000/perc-es főtengelyfordulatnál: | 52 km/h |
Fordulatszám legmagasabb fokozatban 100 km/h-nál: | 1920 főtengelyfordulat/perc |
Fordulatszám legmagasabb fokozatban 130 km/h-nál: | 2500 főtengelyfordulat/perc |
Gyorsulás | |
0-40 km/h: | 2.55 mp |
0-60 km/h: | 4.44 mp |
0-80 km/h: | 7.2 mp |
0-100 km/h: | 10.17 mp |
0-120 km/h: | 13.9 mp |
Zajszint | |
Alapjárat: | 39 dB |
100 km/h-nál: | 65 dB |
130 km/h-nál: | 68 dB |
Fogyasztás | |
Tesztfogyasztás: | 6.1 liter/100 km |
AutoPult normakör (min.): | 4.9 liter/100 km |
Fogyasztás (gyári): | |
Vegyes: | 1.7 liter/100 km |
CO2-kibocsátás: | 38 g/km |
Árak | |
Alapár: | 10 399 000 Ft |
Tesztautó ára: | 12 199 000 Ft |
Autó Pult normafelszereltség 3.0 | 11 049 000 Ft |